Czwartek,  21 listopada
Zapraszamy w godzinach 8:00-17:00
Od 15 lat zajmujemy się utylizacją i przetwarzaniem odpadów
Zbieramy, segregujemy, oszczędzamy! Ciekawe gdzie w recyklingu jesteśmy w skali świata?

                                                 

Bardzo dużo mówi się w naszym kraju o recyklingu, ale z tym problemem oswajamy się powoli. Działania takiej firmy jak nasza, także działania edukacyjne w skali makro skutecznie trafiają na podatny grunt. Zbieramy, segregujemy, oszczędzamy! To dobrze! W skali kraju ten problem jest znacznie poważniejszy. Ciekawe gdzie jesteśmy w skali świata, jeśli chodzi o recykling! Według najnowszych opracowanych wskaźników – w Polsce recykling odpadów komunalnych to 35,7 procenta, najlepsi mogą się pochwalić wynikiem 59 procent! Mamy zatem jako kraj jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie! Według raportu przygotowanego m.in. przez Eunomia Research Consulting i Reloop Platform, w zestawieniu 48 państw, Polska znajduje się na dwudziestym miejscu. Spośród dziesięciu państw z najlepszymi wskaźnikami recyklingu, osiem znajduje się w Europie. Uzupełniają je Korea Południowa i Tajwan Pierwszą dziesiątkę zamknęła właśnie Korea Południowa z wynikiem 45,3 procenta.

No dobrze, powyższe wskaźniki dotyczą wszystkich odpadów. A jak sprawy się maja w odniesieniu do elektrośmieci? Na przykład w Europie? Na Starym Kontynencie jest to regulowane głównie przez dyrektywy Unii Europejskiej, w tym przez dyrektywę WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment). Dyrektywa WEEE określa obowiązki producentów, dystrybutorów oraz konsumentów w zakresie zbiórki i recyklingu elektroodpadów, mając na celu ochronę środowiska i redukcję marnotrawstwa surowców.

W krajach UE stosuje się różne systemy zbierania elektroodpadów, takie jak:

- Punkty zbiórki w sklepach – sklepy sprzedające sprzęt elektroniczny są zobowiązane do przyjmowania zużytych urządzeń.

- Specjalne punkty zbiórki – wiele miast posiada dedykowane punkty, gdzie można oddać elektrośmieci, często bezpłatnie.

- Mobilne punkty zbiórki – w niektórych miastach działają mobilne jednostki zbierające odpady elektroniczne, które odwiedzają różne miejsca zgodnie z harmonogramem.

- Zbiórka na terenie domów – w ramach niektórych programów odpady elektroniczne są odbierane bezpośrednio z gospodarstw domowych.

Według danych Komisji Europejskiej i raportów związanych z recyklingiem elektroodpadów, kraje, które najlepiej radzą sobie ze zbiórką elektrośmieci to: Szwecja – ten kraj osiąga wysokie poziomy zbiórki, dzięki rozbudowanemu systemowi punktów zbiórki i wysokiej świadomości ekologicznej społeczeństwa, Szwajcaria – choć nie jest w UE, jest liderem w Europie dzięki dobrze zorganizowanym programom zbierania i przetwarzania elektroodpadów oraz współpracy z producentami, Norwegia – podobnie jak Szwajcaria, ma rozwiniętą infrastrukturę oraz zaawansowane technologie przetwarzania odpadów elektronicznych, Holandia – tutaj funkcjonują szeroko zakrojone kampanie edukacyjne oraz regulacje nakładające obowiązki na producentów, co wpływa na wysokie poziomy zbiórki, Dania – kraj o dużym udziale w recyklingu i przetwarzaniu elektrośmieci, który wprowadził innowacyjne systemy zarządzania odpadami.

Sukcesy w zarządzaniu elektroodpadami wynikają z kilku czynników:

- Silne regulacje – kraje te mają rygorystyczne przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu elektroodpadów.

- Wysoka świadomość ekologiczna – edukacja społeczeństwa i kampanie informacyjne mają ogromny wpływ.

- Rozwinięta infrastruktura – dostępność punktów zbiórki i mobilnych punktów ułatwia oddawanie elektrośmieci.

- Obowiązek producentów – firmy są zobowiązane do odpowiedzialności za swoje produkty po ich wyeksploatowaniu, co motywuje do inwestowania w recykling i ponowne wykorzystanie materiałów.

Wypada życzyć sobie, by rosnąca świadomość ekologiczna w Polsce w najbliższych latach, pozwoliła nam zbliżyć się do tych najlepszych. 

Czy wiesz, że?
Butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.
Aktualności
Stwórzmy czystą Polskę!
Nasi Partnerzy