JAK TO DZIAŁA?
PROCES PRZETWARZANIA BATERII ALKALICZNYCH
Bateria alkaliczna (ogniwo alkaliczne) to bateria jednorazowego użytku, bez możliwości ponownego ładowania. Nazwa tego typu baterii bierze się od alkalicznych (zasadowych) roztworów, stosowanych w charakterze elektrolitu. Zasada działania baterii polega na reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy cynkiem a tlenkiem manganu.
Segregacja baterii według wielkości i typu
Mielenie baterii
Rozdzielenie powstałych frakcji na grafit, plastik i metal
Rozdzielone frakcje są gotowymi do wykorzystania półproduktami
PROCES PRZETWARZANIA BATERII KADMOWYCH I RTĘCIOWYCH
Odzysk polega na umieszczeniu zużytych baterii rtęciowych w przystosowanym urządzeniu UDUL-2 UZ z modułem do baterii (na zdjęciu obok). W tym urządzeniu następuje wstępne zgniecenie zużytych baterii, odzysk rtęci, odcięcie komory próżniowej i usunięcie wsadu oraz rozdział baterii w separatorze wibracyjnym na metal i kadm.
Wstępne zgniecenie baterii
Odzysk rtęci
Odcięcie komory próżniowej
Usunięcie wsadu
Rozdział baterii w separatorze wibracyjnym na metal i kadm
Rozdzielone frakcje są gotowymi do wykorzystania półproduktami
PRZECHOWYWANIE
Odpady zużytych baterii i zużytych akumulatorów przechowywane są w magazynie odpadów niebezpiecznych na utwardzonym, nieprzepuszczalnym podłożu. Magazynowanie ww. odpadów odbywa się selektywnie. Zużyte baterie i zużyte akumulatory magazynowane są w odpowiednich pojemnikach nieprzewodzących prądu, odpornych na działanie substancji w nich zawartych. Pojemniki i miejsce magazynowania oznaczone są kodami. Powyższy sposób magazynowania spełnia wymogi określone w art. 14 ust.1 ustawy o bateriach i akumulatorach.