JAK TO DZIAŁA?
PROCES PRZETWARZANIA ŚWIETLÓWEK
Świetlówka, lampa fluorescencyjna–lampa wyładowcza, w której światło emitowane jest przez luminofor wzbudzony przez promieniowanie ultrafioletowe powstałe wskutek wyładowania jarzeniowego w rurze wypełnionej gazem. Jest to lampa elektryczna mająca najczęściej kształt rury, pokrytej od wewnątrz luminoforem, wypełniona jest parami rtęci i argonem, w której źródłem świecenia jest promieniowanie widzialne emitowane przez warstwę luminoforu pokrywającego wewnętrzną powierzchnię rury.
Świetlówki przetwarzane są w urządzeniu UDUL 2 UZ (na zdjęciu, które zostało stworzone i zaprojektowane przez firmę EKO HARPOON TECHNOLOGIE EKOLOGICZNE Sp. z o.o. Jest to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce służące do utylizacji oświetlenia zawierającego niebezpieczne metale typu rtęć. Unikalność tej instalacji polega na zastosowaniu pułapki kriogenicznej w procesie utylizacji świetlówek. Kolejną wielką zaletą jest pełna automatyka, co sprawia, że obsługa tego urządzenia jest dziecinnie prosta.
Obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Polega na załadunku przez pracownika świetlówek do komory załadowczej, a następnie wciśnięcie odpowiedniego guzika na szafie sterowniczej. Pełna automatyka urządzenia robi całą resztę. Szuflada załadowcza przesuwa się w górę, a następnie wsuwa się do instalacji. Gdy świetlówki znajdują się w środku pokrywa instalacji zamyka się hermetycznie, a następnie podnosi się do góry w celu opróżnienia szuflady z załadowanych w środku świetlówek.
Zsuwający się towar wpada wprost do kruszarki, której celem jest rozdrobnienie świetlówek praktycznie na pył. Tak skruszone świetlówki wpadają wprost do komory grzewczej ustawionej na 220 °C. Taka temperatura sprawia, że znajdująca się w świetlówkach rtęć zaczyna błyskawicznie wyparowywać systemem wentylacyjnym do komory kriogenicznej, w której temperatura momentalnie spada do –75°C. W tej „pułapce kriogenicznej” rtęć momentalnie się skrapla i wpada do przygotowanego szczelnego pojemnika do przechowywania rtęci.
Po odciągnięciu niebezpiecznych związków chemicznych, skruszone świetlówki trafiają do taśmociągu ślimakowego, który transportuje je do separatora wibracyjnego. W separatorze wibracyjnym następuje już ostatni proces polegający na posegregowaniu wytworzonego odpadu na frakcje. Jest on hermetycznie zamknięty by zapylenie występujące podczas procesu segregacji nie wydostało się na zewnątrz.
W wyniku działania urządzenia powstają cztery frakcje (na zdjęciu): 1) luminofor, 2) rtęć, 3) szkło, 4) końcówki aluminiowe.